Beskattning av stiftelser och ideella föreningar av Gunne Cecilia, Davérus Maria , Märlin Chris - 9789139028123 - Jure bokhandel

 

 
 
Beskattning av stiftelser och ideella föreningar
   
 
Författare:Gunne Cecilia , Davérus Maria , Märlin Chris
Titel:Beskattning av stiftelser och ideella föreningar
Upplaga:4 uppl.
Utgivningsår:2023
Omfång:230 sid.
Förlag:Norstedts Juridik
ISBN:9789139028123
Serie:Skattebiblioteket
Ämnesord:Skatterätt

Pris: 466 SEK exkl. moms

 

Beskattning av stiftelser och ideella föreningar är en handbok för advokater och andra jurister, stiftelse- och föreningsförvaltare, styrelseledamöter och andra som kommer i kontakt med de skattefrågor som ideella organisationer ställs inför.

Reglerna för skattebefrielse för främst stiftelser men i viss mån ideella föreningar förändrades 2014. Boken tar upp reglerna både före och efter den omläggningen och analyserar gamla och nyare rättsfall. Boken belyser olika typer av stiftelser och ideella föreningar. Den behandlar skattebefriade organisationer men anger också hur skattskyldiga stiftelser och föreningar kan undvika skatteproblem. Inledningsvis beskrivs också de civilrättsliga regelverken med inriktning på frågor som kan påverka framtida verksamheten. Hur själva förordnandet formuleras kan bli avgörande för stiftelser som ju ofta inte kan ändra sin inriktning.
 
  © 2017 Jure AB