Vatten
   
 
Författare:Michelson Staffan
Titel:Vatten
Anmärkning:Förord av Sture Linnér.
Utgivningsår:2007
Omfång:236 sid.
Förlag:Natur och Kultur
ISBN:9789127115156
Produkttyp:Inbunden
Ämnesord:Rättshistoria

Pris: 263 SEK exkl. moms

 

Redan under forntiden ledde det ömsesidiga beroendet av vatten till att människorna började bygga civilisationer. Rent vatten har alltid varit en av mänsklighetens ödesfrågor – vattnet har möjliggjort storslagna kulturer och varit avgörande för samhällsutvecklingen.

Allt har sitt ursprung i vatten, menade den grekiske filosofen Thales på 500-talet f.Kr. Med startpunkt i antikens Grekland och Rom följer Staffan Michelson vattnets historiska betydelse för livskvalitetens och rättens framväxt. Antikens badhus, fontäner och akvedukter har lämnat outplånliga spår. Hur blev detta möjligt? Vems var vattnet? Vem skulle bestämma över det? Michelson tar med läsaren på en både allmänbildande och spännande kulturhistorisk resa.

Boken är rikt illustrerad med vackra färgfotografier tagna av Lena Michelson. Den innehåller dessutom ett flertal faktarutor, där exempelvis antikens myter, filosofi och arkitektur behandlas.

Staffan Michelson är advokat med inriktning mot miljörätt. Bokens foton är tagna av Lena Michelson, som är konstnär och fotograf.
 
  © 2017 Jure AB