| |
Pris: 448 SEK exkl. moms  | Sedan millennieskiftet har sanktionssystemet mot företag förändrats kraftigt i svensk rätt. Samtidigt som företagsboten inom straffrätten har kommit att användas på ett helt annat sätt än tidigare, har mängden administrativa sanktioner vuxit betydligt. Utvecklingen drivs till viss del av svenska förhållanden, men till stor del handlar det om implementering av EU-rätt eller internationella åtaganden. Företag måste nu förhålla sig till en komplex förvaltningsrättslig och straffrättslig sanktionsbild på områden alltifrån sådant som korruption och penningtvätt till exempelvis miljöansvar och dataskydd. De materiella och processuella förutsättningarna skiljer sig då åt inte bara mellan förvaltningsrätten och straffrätten. Reglerna kring de olika administrativa sanktionerna spretar påtagligt också inbördes.
I den här antologin samlas nio bidrag som har sitt ursprung i en seminarieserie anordnad av forskningsavdelningen för offentlig rätt och straffrätt för kommersiella aktörer vid Stockholm Centre for Commercial Law under 2023 och 2024. Bidragen spänner från allmänna frågor om sanktionernas karaktär och förutsättningar till närstudier av olika förändringar och utmaningar. Två bidrag behandlar också specifikt sanktionerna på finansmarknadsområdet.
INNEHÅLL:
Introduktion
Gustaf Almkvist och Jane Reichel
Del 1 Sanktionernas karaktär och förutsättningar
Gustaf Almkvist
Straffansvar för juridiska personer i svensk rätt
Petter Asp
Sanktionsavgifter och straff – hur bör man se på skillnaden mellan sanktionsformerna?
Annika Nilsson
Administrativa sanktioner ur förvaltningsrättsligt perspektiv
Agnè Valantieje
Administrative Sanctioning and Companies: How Protected Are They under the ECHR?
Del 2 Sanktioner på finansmarknadsområdet
Kenneth Edgren
Finansinspektionens sanktioner – särskilt sanktionsavgifter
Gustaf Sjöberg
Finansiell reglering och tillsyn – med tillhörande sanktioner
Del 3 Förändringar och utmaningar
Heli Korkka-Knuts
Utvärdering av företagsansvar för kränkningar av mänskliga rättigheter: Den (osäkra) effektiviteten i administrativa sanktioner enligt direktivet om tillbörlig aktsamhet i hållbarhetsfrågor
Jon Lindgren
Sanktionsavgifterna och legalitetsprinciperna
Jane Reichel
Systemkontroll eller ett verktyg för enskilda? Svensk tillsynskultur möter GDPR
| | |
|