SOU 2020:37 Ett nytt regelverk för arbetslöshetsförsäkringen. - 9789138250686 - Jure bokhandel

 

 
 
SOU 2020:37 Ett nytt regelverk för arbetslöshetsförsäkringen.
– Betänkande från Utredningen för en ny arbetslöshetsförsäkring för fler grundad på inkomster (A 2018:1)
   
 
Titel:SOU 2020:37 Ett nytt regelverk för arbetslöshetsförsäkringen. – Betänkande från Utredningen för en ny arbetslöshetsförsäkring för fler grundad på inkomster (A 2018:1)
Utgivningsår:2020
Omfång:920 sid.
Förlag:Norstedts Juridik
ISBN:9789138250686
Typ av verk:Statlig utredning
Serie:SOU, Statens offentliga utredningar nr. 2020:37
Ämnesord:Offentlig rätt

Pris: 750 SEK exkl. moms

 

Föreslår att lagen (1997:238) om arbetslöshetsförsäkring, förkortad ALF, ersätts av en ny lag och att förordningen (1997:835) om arbetslöshetsförsäkring, förkortad ALFFo, ersätts av en ny förordning. Många av dagens bestämmelser förs över till det nya regelverket med mindre redaktionella och språkliga justeringar. Till detta kommer ett antal nya materiella bestämmelser. Med en försäkring grundad på inkomster blir arbetslöshetsförsäkringen, dvs. grundförsäkringen och inkomstbortfallsförsäkringen, en sammanhållen inkomstbortfallsförsäkring. En effekt av detta är att dagens arbetsvillkor ersätts av ett inkomstvillkor.

Vidare föreslås att ersättningsperiodens längd ska vara differentierad utifrån den sökandes förankring på arbetsmarknaden, mätt med förvärvsinkomster, och att ersättningens storlek ska bestämmas utifrån den sökandes tidigare inkomster och medlemskap i eller anslutning till en arbetslöshetskassa. I övrigt föreslås även att ersättningen ska trappas ned med tiden i arbetslöshet. Det är utredningens bedömning att nedtrappningen även ska gälla för aktivitetsstöd.

Särskild utredare: Maria Hemström Hemmingsson.
 
  © 2017 Jure AB