Internationell rätt
  Sortera kronologiskt
Sortera efter titel
Sortera efter författare
, Inkludera titlar i serierna SOU, Ds samt Propositioner. 
 

Föregående | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 | Nästa
Sida 17 av 54

SOU 2021:5 Ett förbättrat system för arbetskraftsinvandring
Regeringskansliet, Arbetsrätt, Offentlig rätt, Internationell rätt
339 sid, 2021, Pris: 382 SEK exkl. moms   

SOU 2021:56 Nya regler om utländska föräldraskap och adoption i vissa fall
Riksdagen, Offentlig rätt, Familjerätt, Internationell rätt
332 sid, 2021, Pris: 382 SEK exkl. moms   

SOU 2021:61 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk
Riksdagen, Offentlig rätt, Straffrätt, Internationell rätt
556 sid, 2021, Pris: 953 SEK exkl. moms   

SOU 2021:91 En ny rymdlag
Regeringskansliet, Internationell rätt, Offentlig rätt
445 sid, 2021, Pris: 788 SEK exkl. moms   

SOU 2023:17 En tydligare bestämmelse om hets mot folkgrupp
Regeringskansliet, Offentlig rätt, Internationell rätt
336 sid, 2023, Pris: 315 SEK exkl. moms   

SOU 2024:68 Mottagandelagen — En ny lag för ordnat asylmottagande och effektivt återvändande
Regeringskansliet, Offentlig rätt, Skatterätt, Internationell rätt
840 sid, 2024, Pris: 952 SEK exkl. moms   

SOU 2024:80 Vissa åtgärder för stärkt återvändandeverksamhet och utlänningskontroll
Regeringskansliet, Offentlig rätt, Internationell rätt, Processrätt
877 sid, 2024, Pris: 911 SEK exkl. moms   

SOU 2025:36 Skydd för biologisk mångfald i havsområden utanför nationell jurisdiktion
Regeringskansliet, Miljörätt, Internationell rätt, Offentlig rätt
560 sid, 2025, Pris: 910 SEK exkl. moms   

SOU 2025:94 En säkrare utrikesförvaltning
Regeringskansliet, Offentlig rätt, Internationell rätt
275 sid, 2025, Pris: 364 SEK exkl. moms   

SOU 2026:16 Försvarsexportinitiativ — För gemensam säkerhet
Regeringskansliet, Offentlig rätt, Internationell rätt
317 sid, 2026, Pris: 364 SEK exkl. moms   

Styrning och uppföljning nyckeln till framgång — Barnperspektivets genomslag i statliga myndigheter
Barnombudsmannen, Internationell rätt, Offentlig rätt
22 sid, 2008, Pris: 84 SEK exkl. moms   

The administration and – A handbook — Principles of administrative law concerning relations between individuals and public authorities
Council of Europe Publishing, Internationell rätt
70 sid, 2018, Pris: 245 SEK exkl. moms   

The ICC Model International Sale Contract — (Manufactured Goods)
ICC, Förmögenhetsrätt, Internationell rätt
88 sid, 2013, Pris: 938 SEK exkl. moms   

The Parliamentary Assembly — Practice and Procedure
Council of Europe Publishing, Internationell rätt, Statsvetenskap och politik
394 sid, 10 uppl, 2008, Pris: 451 SEK exkl. moms   

Totalförsvarets författningshandbok 2025/26
Försvarsdepartementet, Offentlig rätt, Internationell rätt
926 sid, 50 uppl, 2025, Pris: 927 SEK exkl. moms   

UNIDROIT Principles — of International Commercial Contracts
Unidroit, Förmögenhetsrätt, Internationell rätt
385 sid, 2 uppl, 2004, Pris: 676 SEK exkl. moms   

UNIDROIT Principles of International Commercial Contracts 2010
Unidroit, Förmögenhetsrätt, Internationell rätt
454 sid, 2011, Pris: 1102 SEK exkl. moms   

United Nations Convention on the Law of the Sea 1982 — A Commentary
Martinus Nijhoff Publishers, Sjö- och transporträtt, Internationell rätt
Inbunden, 1016 sid, 2002, Pris: 3778 SEK exkl. moms   

United Nations Model Double Taxation Convention — between Developed and Developing Countries
United Nations, Internationell rätt, Skatterätt
483 sid, 2012, Pris: 472 SEK exkl. moms   

Weapons of Terror — Freeing the World of Nuclear, Biological and Chemical Arms
Fritzes, Internationell rätt
228 sid, 2006, Pris: 209 SEK exkl. moms   

Victims - Support and assistance
Council of Europe Publishing, Kriminologi, Internationell rätt
262 sid, 2 uppl, 2007, Pris: 242 SEK exkl. moms   

Folkrätt i krig, kris och fredsoperationer
Bring Ove, Askholt Anna
Norstedts Juridik, Internationell rätt
343 sid, 4 uppl, 2010, Pris: 570 SEK exkl. moms   

Mänskliga rättigheter - För alla och envar
Hedlund Thulin Kristina
Norstedts Juridik, Internationell rätt
103 sid, 1996  SLUT på förlag

Barnkonventionen i svensk rätt — Genomslag i lagstiftning och rättstillämpning
Holappa Tim, Kankaanpää Thell Emelie, Leviner Pernilla
Norstedts Juridik, Familjerätt, Internationell rätt
502 sid, 2025, Pris: 672 SEK exkl. moms   

Contract Damages — Domestic and International Perspectives
Saidov Djakhongir, Cunnington Ralph
Hart, Förmögenhetsrätt, Internationell rätt
Inbunden, 495 sid, 2008, Pris: 1027 SEK exkl. moms   

Föregående | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 | Nästa
Sida 17 av 54

  © 2017 Jure AB